Lietišķās mākslas pulciņš „Skanstupe” ceļā uz XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem

Publicēts: 
13.11.2017 - 22:15

Tuvojoties Latvijas simtgadei un XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem, sarosījušies ne tikai dziedātāji un dejotāji, bet arī lietišķās mākslas meistari– audēji, adītāji un daudzu citu amatu meistari. Tie ir cilvēki, kuri ar savām rokām kopj, vāc un saglabā mūsu tautas amatniecības tradīcijas. Tautas lietišķās mākslas izstādē, kura būs apskatāma 2018. gadā no 20. jūnija līdz 2. septembrim Rīgas izstāžu zālē „Rīgas Mākslas telpa”, aicinātas piedalīties arī Pļaviņu novada kultūras centra lietišķās mākslas pulciņa „Skanstupe” rokdarbnieces. Tāpēc 9.novembra rītā kultūras centra mazajā zālē vērtēšanai tika izlikti dažādi audēju un adītāju darbi, sākot ar cimdiem, zeķēm, tautiskām vilnas segām, galdautiem un tagad popularitāti guvušiem lielajiem linu pirtsdvieļiem un segām. Darbu atlasi veica Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas nozares speciālisti – Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena, etnogrāfe Ilze Ziņģīte un Tautas tērpu centra „Senā klēts” projektu vadītāja Ziedīte Muze. Apskatei bija sagatavots apjomīgs darbu klāsts, līdz ar to atlases procesā nācās atlasīt vien daļu izlikto darbu, tika stingri vērtēta darbu profesionalitāte un izpildījums. Īpašu interesi komisija izrādīja par pulciņa vadītājas Ingas Rubīnas Kalvišas austajiem linu dvieļiem un segām. Šie darbi tika novērtēti kā ļoti oriģināli, rūpīgi izstrādāti. Papildus atlasītajiem darbiem, pulciņa vadītājas Ingas tamborējumi (linu tunika un svārki) tika paņemti dažādās rokdarbu tehnikās pašdarināto tērpu skatei "Radošais nemiers", kas notiek šogad. Lielajai izstādes ekspozīcijai tika atlasīti 22 darbi, kas mūsu lietišķās mākslas pulciņam nav maz. Gribas piebilst, ka audējas ir lieliski strādājušas savas vadītājas Ingas vadībā, kura nekad neatsaka un vienmēr palīdz un dalās ar gudru padomu. Lai arī turpmāk neapsīkst LMP “Skanstupe” dalībnieču enerģija un gribasspēks saglabāt un celt godā latvju tautas seno pūra lādi!

Astrīda Davidova, Pļaviņu novada kultūras centrs