Pļaviņu novada bibliotēku stāstnieki ceļo uz Gulbenes novadu

Publicēts: 
12.10.2017 - 17:00

Šogad jau trešo reizi līdzās stāstnieku festivāliem Kurzemē, Zemgalē un Latgalē notika 3. Vidzemes stāstnieku festivāls “Bānīša stāsti” Gulbenes novadā, kurā piedalījās Aiviekstes pagasta bibliotēkas vadītāja Kristīne Rulle un Pļaviņu novada bibliotēkas galvenā bibliotekāre Vita Silvestrova. Festivālu organizēja Vidzemes kultūras un mākslas biedrība “Haritas” sadarbībā ar Gulbenes novada domi, kas radīja priekšnoteikumus mājīgam un saturiski daudzveidīgam pasākumam.

Vidzemes stāstnieku festivālam ir īpaša nozīme stāstniecības tradīciju iedzīvināšanā, bagātinot Vidzemes kultūrtelpu un iezīmējot Vidzemes savdabību Latvijas kultūras kopainā. Vienlaikus festivāls rūpējas par stāstīšanas tradīciju saglabāšanu, attīstīšanu un tālāknodošanu nākamajām paaudzēm. Festivāls ir būtiska Latvijas stāstnieku kustības daļa, jo tas apvieno UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” dalībniekus, Vidzemes stāstnieku kopas dalībniekus, nevalstiskās organizācijas un stāstniecībā ieinteresētās kultūras un izglītības iestādes un citas institūcijas, kā arī individuālus interesentus un stāstniekus.

Pirmais stāstu vakars norisinājās Gulbenes novada bibliotēkā. Otrās dienas rītā stāstnieki ar sagatavotajiem stāstiem viesojās Gulbenes izglītības iestādēs, senioru aprūpes namā  un Gulbenes dzelzceļa stacijā, kur svinīgi tika atklāts festivāls. Festivāla turpinājums noritēja stāstniekiem ceļojot pa Gulbenes novada kultūrvēsturiskajiem objektiem – Brāļu Kokaru muzeju Ozolkalnā, Apsīšu Jēkaba dzimtajām mājām “Kalaņģi” Lizumā un Druvienas Vecajā skolā – J.Poruka muzejā. Trešajā -  noslēguma dienā Guntis Pakalns, LU Latviešu folkloras krātuves pētnieks vadīja stāstu meistarklasi, kurā stāstnieki apguva komulatīvo metodi stāstu veidošanā. Savukārt Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja vadītāja iepazīstināja ar muzeja ekspozīciju, kas veltīta māksliniekiem novadniekiem Jūlijam Straumem un Jūlijam Maderniekam.

Festivāla noslēgums notika Stāmerienā, kurp festivāla dalībnieki devās ar Bānīti, pa ceļam stāstot stāstus, kas saistīti ar dzelzceļa satiksmi. Stāmerienas pilī izteicām savus ieguvumus, pārsteigumus piedzīvotajā un ieteikumus IV Vidzemes stāstnieku festivālam.

Kristīne Rulle, Aiviekstes pagasta bibliotēkas vadītāja