Vietalvas senioru tikšanās “Ugunskura zupa”

Publicēts: 
10.08.2017 - 15:00
Saulainā 9. augusta dienā Vietalvas seniori tikās vēsturiskā un ainaviski ļoti skaistā vietā. Vietalvieši sabrauca pa tikko svaigi uzklāto, asfaltam līdzīgo ceļa Odziena-Vietalva segumu. Tam blakus atrodas vieta, kur kādreiz bija pirmais tautas nams Latvijas laukos.
 
Tikšanās sākumā iepazināmies ar šeit nesen uzstādītā dēļa informāciju. Kā zināms 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā Vietalva bija ievērojams kultūras centrs. 1870. gadā šeit tika nodibināta Vietalvas dziedāšanas biedrība. Tās koris piedalījās 1. Vispārējos latviešu dziesmu svētkos, bet otrajos plūca uzvaras laurus, saņemot prestižo sudraba liru. Vēsturisko tradīciju saglabāšana šodien ir Vietalvas un Odzienas dziedāšanas biedrības uzdevums.
 
Pagasta senioru valde aicināja uz tikšanos, līdzi ņemot sarūpētos zaļumus un dārzeņus no sava dārza, produktus no pagraba, sēnes no meža. Kāds sarūpēja malku, cits - iekuru un ugunskurs tika iekurts! Tas bija arī izklaidējošs pasākums, jo katram jau bija savs darbiņš, lai zupas vārīšana noritētu raiti. Produktu sasmalcināšana tika veikta jau mājās, jo tas taču ir laikietilpīgākais un ķepīgākais darbiņš. Atlika vien visu sanesto sabērt lielajā katlā un gaidīt, kad spēcinošā vira gatava. Viegli, ātri un nepieliekot īpašas pūles, tapa zupa no apmēram 25 sastāvdaļām, jo katrs kaut ko bija atnesis. Pie dabas krūts, kopīgiem spēkiem gatavota, karsti kūpoša, smaržīga un ļoti sātīga! Katram sanāca pāris bļodiņas. Uz ugunskura vārītai zupai ir pavisam cits smeķis, nekas nav gardāks par kopīgiem spēkiem gatavoto. Seniori sprieda, ka tāda zupa nav dabūjama nevienā restorānā.
 
Sekoja atmiņas par vecāku stāstīto, par notikumiem šajā vēsturiskajā vietā. Seniori atcerējās savus spilgtākos vasaras piedzīvojumus. Valdes priekšsēdētāja Terēza Kārkla iepazīstināja ar tuvākajiem pasākumiem, kas notiks pagasta un novada senioriem.
 
Piedalījās arī pagasta pārvaldes vadītāja Rita Zaharāne, kultūras un sporta dzīves vadītāja Agita Lindenberga un zemes īpašnieks Valdis Āboliņš.
 
Var arī citādāk tikties un baudīt tos priekus, ko piedāvā skaistā Vietalvas daba. Vien žēl, ka bijām tik, cik bijām. Ja ,,Ugunskura zupa " tiks vārīta atkal pēc gada, tad nu gan tiekamies!

Biruta Irēna Osīte

Ērika Sprindžuka foto