Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja krājuma izstāde “Baltā galdauta izšuvumi”

Publicēts: 
29.04.2021 - 10:15

Baltā galdauta svētku noskaņās izšuvumu izstāde būs skatāma 4.maijā no plkst.11.00 -16.00 parkā pie Pļaviņu novada kultūras centra. Pēc epidemioloģisko ierobežojumu atcelšanas, izstādi varēs apskatīt Pļaviņu novada kultūras centra Mazajā zālē.

Izstādē pārstāvēti 3 veidu izšuvumi : baltie darbi, krāsainie izšuvumi un Latviešu tautas tērpu gatavošanai izmantotie izšuvumi. Aizkraukles novada darinātajos izšuvumos, tāpat kā citos Latvijas reģionos , izmantotas Rietumeiropas izšuvumu darināšanas tehnikas: rišeljē ( broderī), dažādas izvilkumu tehnikas, krustdūrieni, spodršuvums, pērlīšu izvilkums. Galvenokārt izšuvumiem tika izmantots mājās austs lina audums, arī kokvilna. Latvijā darinātajos izšuvumos bieži tika izmantoti ģeometriski ornamenti – latvju raksti un zīmes, kam ir ļoti sena izcelsme, ar to tās atšķiras no Eiropas izšuvumiem.

XIX gs. beigās Latvijas laukos kļuva populāra dažādu biedrību un dāmu komiteju kustība, tika dibinātas mājturības skolas, kur ievērojama vieta bija ierādīta dažādu rokdarbu, tai skaitā izšuvumu darināšanas apmācībai.

Šajā izstādē apskatāmie izšuvumi darināti galvenokārt XX.gs. pirmajā pusē lauku mājās. Ikviena meita darināja pūru, kurā tika darinātas tekstīlijas visai nākamajai dzīvei. Gatavos izstrādājumus rotāja ar izšuvumiem, arī pašdarinātām mežģīnēm. Dažādie izšuvumi, neatkarīgi no izvēlētās tehnikas, sevī ietver kopējo radītāja un patērētāja tieksmi pēc skaistuma un  simetrijas vienlaikus.

 

Pļaviņu novada kultūras centrs