Bibliotēka aicina lasīt

Publicēts: 
02.03.2021 - 20:00

Valdības noteiktie aizliegumi ārkārtas situācijas laikā ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību, ietekmē bibliotēku darbību, būtiski samazinot pakalpojumu klāstu, taču grāmatu saņemšanas pakalpojums bibliotēkās ir spēkā. Aicinām to izmantot, atnākot uz bibliotēku un izvēloties labu grāmatu  brīvajiem brīžiem!

Februāra nogalē bibliotēkas krājums papildinājās ar 31 jaunu grāmatu (skat. sarakstu “Jaunieguvumi Pļaviņu novada bibliotēkā. Februāris. 2021”) , kas pārstāv gan nozaru literatūru, gan daiļliteratūras jaunākos izdevumus. Visus jaunieguvumus ir neiespējami apskatīt vienā publikācijā, taču gribētos pievērst lasītāju uzmanību atsevišķām grāmatām, kuras ir noteikti vērts pamanīt.

Apgādā “Jumava” izdotā grāmatas “Veselīgs uzturs ar pirmo karoti” adresāts ir jaunie vecāki un izdevuma saturs balstīts autores - bērnu uztura pētnieces Ingas Elksnes personīgajā pieredzē un atziņās, balstītās bērnu uztura zinātniskā izpētē, veltot tam vairāk nekā desmit gadus. Mūsdienās ir pieejama plaša, bet pretrunīga informācija par zīdaiņu un bērnu uzturu, savukārt ikdienā to vienmēr ietekmē katras ģimenes paradumi, izdoma un materiālās iespējas. Bieži vien vecāki un mediķi saskaras ar uzturu saistītām veselības problēmām dažāda vecuma bērniem, tāpēc grāmata noderēs tiem  vecākiem, kuri vēlas saprast, kas ir veselīgs uzturs  un kā pašiem vienkārši pagatavot veselīgu ēdienu, izmantojot vietējos produktus. Te atradīsiet lakoniskus un pārskatāmi izklāstītus  veselīga uztura pamatprincipus bērniem, ēdienu receptes un ēdienkartes paraugus. Izdevumā iekļauta informācija par dabīgās barošanas neatsveramo nozīmi, ieteicamajiem mākslīgā piena maisījumiem, interesantas idejas bērnu pusdienu kārbiņām.

Grāmatas ““Ideālas mammas” mierīgas dzīves noslēpumi” autore Anna Bikova – pedagoģe, psiholoģe un vairāku grāmatu autore – dalās pieredzē, kā tikt galā ar ikdienas problēmsituācijām, ar ko sastopas ikviena māmiņa, audzinot bērnus. Autore atklāj, cik liela nozīme ir pašas mātes harmoniskai un  līdzsvarotai iekšējai pasaulei, lai arī bērni izaugtu harmoniski un līdzsvaroti, laimīgi.

Vācu autoru veidotā grāmata “Izaugt veselam digitālā pasaulē” ir adresēta bērnu un pusaudžu vecākiem, pedagogiem un audzinātājiem. Tas ir viens no pirmajiem izdevumiem latviešu valodā par bērnu audzināšanu digitālā pasaulē, kur pieaugušie paši sastopas ar iekšēju neziņu par to, kā pareizi rīkoties, kāda audzināšanas stratēģija būtu jāizvēlas attiecībā uz informācijas tehnoloģijām bērnu un pusaudžu ikdienā. Rakstot par šo grāmatu, nāk atmiņā Rudītes Kalpiņas humoristiskie stāstiņi “Harītim augot”(2020) – grāmata, kuru gribas ieteikt vecākiem kā labās prakses piemēru, kā pirmskolas vecuma zēna interese par telefoniem, datoriem, viedtālruņiem, sociālajiem tīkliem gluži nemanot pārtop praktiskās iemaņās, ja  pieaugušie līdzās izprot un spēj vadīt bērna izziņas prieku, ļaujot bērnam apgūt tehnoloģijas jau agrīnā pirmskolas vecumā.

Roberta Vinstona grāmata “Palīdzi savam bērnam izaugt” kalpos kā ceļvedis vecākiem bērna pubertātes un pusaudža gadiem, sniedzot pārskatāmu un vienkāršu informāciju par fizioloģiskajām pārmaiņām, kuras atstāj iespaidu uz attiecībām ģimenē un ar vienaudžiem, rosina uz  spēju attīstīšanu; stāsta par digitālās pasaules ietekmi un citiem aktuāliem jautājumiem konkrētajam attīstības vecumposmam.

Latviešu lasītājam ir jau pazīstamas Izraēlas vēstures profesora, ietekmīgā domātāja Juvāla Noa Harari grāmatas “Sapiensi: cilvēces īsā vēsture” un  “21 lekcija 21. gadsimtam”. Atkārtotā izdevumā nākusi klajā šī autora grāmata “Homo deus. Cilvēces īsā nākotne”, kuras līdz šim vēl nebija bibliotēkas krājumā. Autors ieskicē 21. gadsimta cilvēces attīstības turpmākās aprises: “Cilvēces vēsture aizsākās, kad cilvēki izdomāja dievus, un tā beigsies, kad cilvēki paši kļūs par dieviem.”. Ir pienācis laiks, kad cilvēks pats rada savu nākotni, taču aktuāls ir jautājums, uz kurieni tas ved. Aizraujoši, pārdomas rosinoši par nākotnes pasauli, kura iestāsies ātrāk, nekā mēs domājam.

Apgādā “Lietusdārzs” iznākusi grāmata, kas varētu interesēt plašu lasītāju loku -  amerikāņu autores Deinas Elias darbs “Cilmes šūnu aktivizēšana ar uzturu”, kura apakšvirsraksts ir ikvienam viegli saprotams: “Ceļvedis pārtikas izvēlē, lai palīdzētu novērst saslimšanas un aizkavēt novecošanos”. Grāmatas saturs balstīts uz atziņu, ka cilvēka organismam piemīt dabiskas spējas aktivizēt cilmes šūnas un šīs spējas katrs no mums var veicināt, apzināti izvēloties uzturu un dzīvesveidu.

Kristīgās literatūras izdevniecībā “KALA Raksti” latviski izdota padomju laikā vajātā pareizticīgo priestera Aleksandra Meņa (1935–1990) – grāmata “Cilvēka Dēls”. Šo darbu priesteris sācis rakstīt agrīnā jaunībā, pirmo versiju pabeidzot 23 gadu vecumā, bet  papildinot grāmatu visa mūža garumā. Literāri teoloģiskajā, vēsturiskajā stāstā no jauna ar dziļi individuālu skatījumu izstāstīts Jēzus Kristus dzīvesstāsts, kas spēj iedvesmot ikvienu kristieti, neatkarīgi no konfesijas, liekot  plašāk palūkoties uz Kristus personību.  Dzīvesstāsts sniedz laikmeta vēsturisko fonu, liekot domāt par ikviena cilvēka lielajiem esības jautājumiem, neatkarīgi no laika, kurā mēs dzīvojam. Interesanti, ka grāmata tulkota un izdota 14 valodās.

Apgāds “Mansards” un Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts aizsāk jaunu dzīvesstāstu sēriju “Bezbailīgie”, izdodot literātes, bibliogrāfes un skolotājas Valentīnas Lasmanes (1916-2018) grāmatu “Nakts jau nav tikai gulēšanai”. Valentīna Lasmane nodzīvoja ļoti garu mūžu – 102 gadus, bija pretošanās kustības dalībniece, viena no bēgļu laivu organizētājām uz Gotlandi Zviedrijā pēc Otrā pasaules kara; prototips Valentīnai Jaunzemai Arvīda Griguļa propagandiskajā romānā “Kad lietus un vēji sitas logā”(1965).

Savukārt izdevniecība “Latvijas Mediji” izdevusi pazīstamās britu vēsturnieces un biogrāfes Sāras Bredfordas (1938) darbu “Karaliene Elizabete II”. Grāmatā aplūkoti dažādie laiki, ko piedzīvojusi Elizabete II: Otrais pasaules karš, Lielbritānijas impērijas ietekmes mazināšanās; dažādi iekšpolitiskie procesi; seksa, spiegu un politiskie skandāli. Elizabete II pieder pie pasaulē visilgāk valdošajiem monarhiem, tāpēc viņas mūža gājumam ir ļoti plaša gan politiķes, gan spilgtas personības dzīves pieredze, ko mēģināts atklāt šajā biogrāfiskajā darbā.

Šajā pašā apgādā nācis klajā vācu rakstnieces Mišelas Marlī  nosacīti biogrāfiskais romāns “Koko. Mīlestības smarža”, kurā vēsturiskā patiesība par modes mākslinieces Koko Šaneles (1883-1971) dzīvi savijusies ar rakstnieces iztēli. Aizraujošs dzīvesstāsts, kā no šuvējas un apģērbu labotājas kļūt par pasaulē pazīstama modes zīmola radītāju.

Izdevums, kas interesēs ikvienu dabas draugu, speciālistus ieskaitot, ir Latvijas Ornitoloģijas biedrības izdotais “Latvijā ligzdojošo putnu atlants: 1980-2017”. Grāmata ietver sevī 37 gados veiktos Latvijā ligzdojošo putnu novērojumus. Par katru putnu sugu sniegtas ziņas dažādos aspektos: stāvoklis Eiropas un Latvijas izplatības areālos, populācijas lielums, sugas apdraudētība, īstermiņa un ilgtermiņa prognozējamās pārmaiņas. Vispārīgajā daļā sniegta ligzdojošo putnu izplatības un skaita pārmaiņu analīze, iekļaujot informāciju par mežu, purvu, iekšējo ūdeņu, zemes lietošanas veidu datiem un platībām; zīdītāju populācijām un arī iedzīvotāju skaitu, kas atstāj ietekmi uz dabu. Putni aplūkojami ilustrējošās fotogrāfijās, sniegts sugas zinātniskais nosaukums, kā arī nosaukumi angļu un krievu valodās. Kartēs iezīmētas ligzdošanas vietas, tabulās – putnu sugu uzskaitīto ligzdošanas gadījumu biežums sarūkošā secībā.

Kā vienmēr plaši pārstāvēti daiļliteratūras izdevumi, no kuru klāsta gribētos pievērst uzmanību apgādā “Pētergailis” klajā nākušajai grāmatai “Saule pusdienā”, kas ietver sevī trimdas literātes Ritas Gāles (1925) dzeju literatūrzinātnieces Ingunas Daukstes-Silasproģes sakārtojumā. Izdevumā iekļautas recenzijas, apceres par krājumiem, intervijas, sarunas, pašas dzejnieces dienasgrāmata un bagāts fotomateriāls.

Atklājums latviešu valodā lasošajiem lasītājiem būs sērijā “Orbītas bibliotēka” iznākusī, krievu valodā rakstošā rakstnieka – klasiķa Leonīda Dobičina (1894-?) romāns “Enpils”. Rakstnieks dzimis Ludzā, zēna gados dzīvojis Daugavpilī. Šīs pilsētas gadsimta sākuma pirmās desmitgades atspulgs šajā romānā. Ir neparasti, ka  grāmata nāca klajā jau 1934. gadā, bet pēc tam autors tika pakļauts padomju represijām un nodots aizmirstībai. Mūsdienās Leonīda Dobičina  darbs ir  tulkots visās lielākajās Eiropas tautu valodās, latviešu valodā -  Māras Poļakovas tulkojumā. Gaidīsim televīzijas raidījumu sērijā “Literatūre”, kad Latvijas krievu dzejnieks Semjons Haņins vedīs ceļojumā uz Daugavpili satikt te kādreiz dzīvojošo rakstnieku Leonīdu Dobičinu, kuru mēdz salīdzināt ar  Džeimsu Džoisu un Marselu Prustu.

Ar visām jaunajām grāmatām klātienē var iepazīties un pieteikties lasīt, apmeklējot bibliotēku līdz 6. martam (pirms apmeklējuma vēlams sazināties ar bibliotēku – t. 28670664, jo vienlaicīgi bibliotēkas telpās drīkst atrasties ierobežots apmeklētāju skaits), vai arī attālināti, aplūkojot jauno grāmatu virtuālo izstādi pašvaldības mājaslapas bibliotēku iedaļā, kā arī Aizkraukles reģiona publisko un skolu bibliotēku e-katalogā, kur, veicot autorizēšanos, katrs lasītājs var pasūtīt sev vajadzīgo grāmatu.

Vēlam katram atrast savu grāmatu!

Ineta Grandāne, Pļaviņu novada bibliotēka