Grāmatas sevis un pasaules izzināšanai

Publicēts: 
03.06.2021 - 10:30

Maija mēnesī bibliotēkā iegādātas piecpadsmit jaunas grāmatas par 172 eiro, izvēloties no grāmatizdevēju piedāvājuma un ņemot vērā visu mūsu lasītāju daudzveidīgās intereses. Iegādājoties grāmatas, vienmēr paturam prātā, ka grāmata ir vispieejamākais un demokrātiskākais līdzeklis izglītībai visa mūža garumā.

Apgādā “Dienas Grāmata” ir iznācis kārtējais jaunums sērijā “Es esmu…” – šoreiz latviešu rakstnieces Ilzes Jansones (1982) biogrāfiskais romāns “Laika rēķins” par izcilo latviešu trimdas rakstnieci Ilzi šķipsnu (1928-1981), kuras mūžs aizritēja ASV, strādājot Kimbella mākslas muzeja bibliotēkā un paralēli nodarbojoties ar rakstniecību. Arī mūsu bibliotēkas krājumā ir pieejami Ilzes Šķipsnas romāni “Aiz septītā tilta”(1965), “Neapsolītās zemes” (1970), stāstu krājumi. Biogrāfiskā romāna autore Ilze Jansone, teoloģijas un reliģijas zinātņu doktore, arī vairāku romānu autore un tulkotāja, atzīst, ka Ilzes Šķipsnas personība “ieintriģēja kā pretrunu, sašķeltības un vienlaikus dzīvesprieka pilns cilvēks, kuram ir ģimene, draugi, savas kaislības un noslēpumi”.

Jauks pārsteigums jauno grāmatu kopā ir Alīnas Katrānes-Šilingas grāmata “Prāta Vētra. Meklēt vienam otru”, sākotnēji uzrakstīta krievu valodā, jo autore ir krievu žurnāliste no Pēterburgas. Grāmatu izdošanai latviešu valodā tulkojis Ilmārs Šlāpins, tās latviskā versija nedaudz atšķiras no krievu valodā izdotās. Jāsaka, ka tas ir pirmais izdevums grāmatas formātā, veltīts Latvijas pazīstamākajai mūzikas grupai.

Grāmatas priekšvārda autore Aija Auškāpa raksta: “Šī grāmata ir “Prāta Vētras” dzīves konkrētā brīža fiksācija, kas neviļus vedina rast atbildes uz tik bieži dzirdētiem jautājumiem: “Kas ir jūsu grupas panākumu atslēga? Kāpēc šodien par jums raksta grāmatu un izdod to ne tikai pašu mājās, bet arī ārvalstīs? Vai zinājāt, ka Prāta Vētras dziesmas 2020.gadā klausījās 90 pasaules valstīs?” Grāmata ir stāsts par to, kādi esam un kā jūtamies šobrīd, vairāk nekā 30 gadus kopš pirmās muzikālās tikšanās.”

Grāmatu papildina fotogrāfijas, sākot ar grupas mūziķu bērnības mirkļu fiksējumiem, gan kopējām gaitām 30 gadu ilgajā pastāvēšanas vēsturē.

Biogrāfiskos romānu klāstu papildinājusi arī vācu autores Taņas Šurkus grāmata “Māsa Melisa” (Jumava, 2021) – stāsts par neparastu personību – Mariju Klementīni Martinu (1775-1843) jeb Anunciātu ordeņa klostera māsu Melisu, par kuru viņa kļuva 17 gadu vecumā. Likteņa pavērsieni jaunajai sievietei neļāva rimti turpināt iesākto kalpošanu dievam – 1815. gadā viņa kā žēlsirdīgā māsa piedalījās Vaterlo kaujā, kopdama vācu kareivjus un brūču apstrādei izmantodama pašas gatavotu ārstniecības augu destilātu. Prūšu karalis Vilhelms III, novērtēdams māsas Melisas nopelnus, piešķīra viņai mūža pensiju, ko apdāvinātā sieviete izmantoja sava uzņēmuma dibināšanai. Varētu teikt, ka 1825. gadā māsa Melisa īstajā brīdī nonāca Ķelnē – pilsētā, kura tajā laikā strauji attīstījās kā saimnieciskais centrs ar augošu iedzīvotāju skaitu, kuri, protams, arī slimoja, kļūdami par māsas Melisas pacientiem. Šis neparastais, 19. gadsimta sākumam netipiskais, talantīgas un radošas sievietes dzīvesstāsts, rosinās lasītājus domāt par dažādiem iespējamiem dzīves scenārijiem un noteicošo izdarītajās izvēlēs.

Nosacīti pie personiskās pieredzes un biogrāfiskās prozas klāsta varam pieskaitīt arī latviešu rakstnieka Riharda Bargā romānu “Nemodernās Slampes meitenes” (Aminori, 2021), lai gan autors raksta, ka “visi cilvēki un notikumi ir izdomāti un ir tikai atspoguļojums deformētā apziņā.” Piedzīvotais atspoguļots pavisam atklāti, autoram raksturīgajā pašironiskajā  intonācijā. Neticami piedzīvojumi, anekdotiski gadījumi un epizodes no zināmu un nezināmu mākslinieku, kaimiņu un draugu, radinieku un citu cilvēku dzīvēm – tas viss veido grāmatas saturu. Kā atzīmēts izdevēja anotācijā par šo grāmatu:  “Viņš nekritizē, bet izceļ katra cilvēka vērtību un neaizsargātību. Katram satiktajam viņš atrod vietu un literāru formu tekstā, ko caurvij atsauces gan uz Bībeli, gan popkultūru.” Tā jau varētu būt vērtība!

 Rihards Bargais dzimis 1969. gadā Džūkstes pusē, vidusskolas gadus patiešām aizvadījis Slampē; studējis Liepājas Pedagoģiskajā institūtā,  Rīgas Pareizticīgo garīgajā seminārā. Strādājis dažādus darbus — no sanitāra līdz kultūras raidījuma vadītājam televīzijā. Līdz šim lasītājiem vairāk pazīstams kā īsprozas un dzejas autors.

Piebildīšu, ka R. Bargā romāna redaktors ir mūsu novadnieks Ilmārs Zvirgzds (1971), pazīstamais tulkotājs un publicists.

Tiem, kuri vēlas izprast sevi un apkārtējos cilvēkus, noderēs Kerolas Dvekas  grāmata “Kāpēc cilvēki ir tik dažādi?”(Lietusdārzs, 2021). Grāmatas autore ir psihoterapeite un pedagoģe, kura pamatoti pierāda, ka cilvēka attieksme pret sevi un savām spējām ietekmē dzīvi, ka personības domāšanas veidam piemīt milzīgs spēks. Ir būtiski ieaudzināt bērnos dinamisku attieksmi pret sevi un apkārtējiem, paturot prātā, ka neviens nav nolemts dzīvot ar pagātnē piešķirtām negatīvām birkām. Grāmatas mērķis ir palīdzēt apkopot spēkus personības izaugsmei.

Pārdomas rosinoša un vajadzīga ir  britu psihoterapeites un ekspertes ķermeņa paštēla jautājumos Sūzijas Orbahas grāmata “Ķermeņi” (J. Roze, 2021). Nav noslēpums, ka dzīvojam laikmetā, kad iedomāti skaistuma standarti savienojumā ar medicīnas sasniegumiem ir noveduši pie situācijas, kad cilvēka ķermenis ir kļuvis par veidojamu matēriju un “jebkurš cilvēks var izskatīties pēc jebkura cita”  un, kā raksta grāmatas autore, tad “attiecībā uz ķermeņiem esam sajukuši prātā”.

Apgādā “Zvaigzne ABC” iznākusi pazīstamā teologa Jura Rubeņa grāmata “Starp divām bezgalībām”, kurā apkopotas vairākas garīgas prakses un metodes, kas var palīdzēt attīstīt un paplašināt  apziņu un līdz ar to  mainīt veidu, kādā cilvēks uztver realitāti. Grāmata tapusi autora ilgu garīgo meklējumu un atradumu ceļā un J. Rubenis to atzīst par savu vispersoniskāko grāmatu.

Kā vienmēr, iegādātas arī grāmatas, kuras lasītājam vienkārši palīdzēs atpūsties un izklaidēties, lasot aizraujošu izklaides literatūru – detektīvus un dāmu romānus. Ar visām bibliotēkas jaunajām grāmatām var iepazīties portālā draugiem.lv vai Aizkraukles reģiona publisko un skolu bibliotēku e-katalogā.

Ziņu sagatavoja: Ineta Grandāne, Pļaviņu novada bibliotēka