Mārtiņdiena Pļaviņu pirmsskolas izglītības iestādēs

Publicēts: 
11.11.2021 - 13:30

“Zeme rīb, rati klaudz,

Kas to zemi rībināja?

Nu atbrauca Mārtiņdiena

Deviņiem kumeļiem”

(latv.t.dz.)

 

Ar Mārtiņdienu latvieši atzīmē rudens beigas un ziemas sākumu. Mārtiņi noslēdz garu un smagu zemes darbu posmu un ļauj zemei doties atpūtā. Lai gan gatavošanās svētkiem aizsākās jau agrāk - bērni mācījās Mārtiņdienas tautasdziesmas un rotaļas, noskaidroja ticējumus, veidoja Mārtiņzīmi un rotājumus svētku galda dekorēšanai un gatavoja  maskas, mūsu pirmsskolas izglītības iestādēs 10. novembrī svinējām Mārtiņdienu.

Lai arī laika apstākļi bija rudenīgi, PII “Bērziņš” bērni, mūzikas instrumentus skandējot, sagaidīja īpašus ciemiņus ar cienastiem: Kazu ar āboliem, nosalušo Bitīti ar medu, krāšņo Gaili ar pelēko zirņu podiņu un pašu Mārtiņu ar spēka maizes riecienu. Kopā ar Gaili bērni izkustējās jautrās dejās, “uzcēla” Kazai māju un sasildīja Bitīti griežoties “Kas dārzā?”.

PII “Jumītis” filiālē “Zīļuks” gatavošanās Mārtiņdienai un tās atzīmēšana organizēta, ietverot vairākās mācību jomās plānotos bērnam sasniedzamos rezultātus.

Bērni ar aizrautību parādīja savu prasmi veicot atsevišķas darbības ēdiena gatavošanā, gatavoja  smaržīgos  ķiploku grauzdiņus un saldo ābolmaizi Mārtiņdienas rīta īpašajām brokastīm, izteiksmīgi skandēja latviešu tautasdziesmas, kuras jau iepriekš bija iemācījušies, kā arī labprāt piedalījās rotaļās. Bērni kopā ar vecākiem, radoši darbojoties, mājās pagatavoja interesantas maskas un šajā dienā ar tām greznojās.

Arī  pirmsskolas izglītības iestādē “Jumītis” Mārtiņdienas rīts atnāca ar lietu, tomēr tas neizbiedēja mazos Mārtiņbērnus, kas, kā jau izsenis Mārtiņos ierasts, bija tērpušies dažādās maskās un devās ārā maskotā gājienā. Ciemos  ieradās Vista, kas ar bērniem izdziedāja Mārtiņdienas dziesmas un izdancoja dančus un kustīgā un aktīvā Lapsa, kas arī bērniem bija sarūpējusi kustību rotaļas. Pēc aktīvas darbošanās bērni paši klāja svētku galdu un baudīja cienastu.

Paldies vecākiem par atsaucību un atbalstu svētku radīšanā! 10. novembra rīta cēliens aizvadīts neparastā un jautrā gaisotnē un nu ir skaidrs - ziemai vārti ir vaļā!

 

Informāciju sagatavoja metodiķe Dace Niedra