Novadniekam komponistam Kārlim Martinovskim - 135

Publicēts: 
04.06.2021 - 13:15

Šogad aprit 135 gadi kopš dzimis komponists un kordiriģents, ar literāta un mākslinieka talantiem apveltītais Kārlis Martinovskis. Nākošais mūziķis pasaulē nāca 1886. gada 30. maijā Stukmaņu pagasta “Poriešos”. Viņa pirmie mūzikas skolotāji bija māte, kas bija liela dziedātāja, un tēvs - lauku muzikants, vijoļu meistars, vijoļu orķestra vadītājs. Muzikālā izglītība iegūta Rīgas Ķeizariskās mūzikas skolā. Dzīves gaitas Kārli Martinovski ir aizvedušas gan uz Odesu, gan Viļņu, gan Maskavu. Tur viņš ir aktīvi iesaistījies latviešu biedrību darbībā un vadījis biedrību korus. 1919. gadā Pļaviņās kopā ar Jāni Jaunsudrabiņu strādāja Tautas izglītības nodaļā. Vēlāk pārceļas uz dzīvi Rīgā, strādā par grāmatvedi, žurnālistu, mūzikas kritiķi - žurnālos “Mūzika” un “Mūzikas nedēļa” bieži tika ievietotas Kārļa Martinovska recenzijas par koncertiem, operām un citiem muzikāliem pasākumiem, kā arī bibliogrāfiski apcerējumi par mūziķiem.

Pagājušā gadsimta 20. un 30. gados Kārlis Martinovskis vadīja Pļaviņu un Kokneses kultūras biedrības korus. Kārlis Martinovskis arī gleznoja, rakstīja dzeju un prozu. Bet pati lielākā Kārļa Martinovska mīlestība bija mūzika. Jau 1908. gadā viņš sakomponē savu pirmo darbu “Meitenes dziesma”. Viņš ir vairāku simfoniju un operu autors, bet Latvijā plašāku atpazīstamību ieguva ar savām kora dziesmām.

"Esmu uzaudzis un dzīvojis tikai skaņās. Man liekas, ka pat mani nervi ir kā jūtīgas stīgas, kuras vibrē un skan pat no visvieglākā vēja pieskāriena," teicis Kārlis Martinovskis.

Piedāvājam novadpētniecisku virtuālu izstādi “Kārlim Martinovskim - 135”, veltītu izcilā novadnieka komponista Kārļa Martinovska piemiņai.

Ziņu sagatavoja: Vita Silvestrova, Pļaviņu novada bibliotēkas informācijas speciāliste