Pieminot izcilo novadnieku, rakstnieku Kārli Štrālu 140. dzimšanas dienā

Publicēts: 
23.11.2020 - 12:30

Video - Andris Vērdiņš,
Pļaviņu novada kultūras centrs

Pirms 140 gadiem, 25. novembrī Stukmaņu pagasta Bebrulejas ciemā, pasaulē nāca viena no izcilākajām personībām, biogrāfiski saistīta ar Pļaviņu novadu - rakstnieks, dzejnieks un tulkotājs Kārlis Štrāls. Pēc literāri un sabiedriski aktīviem dzīves gadiem Rīgā, dalības Pirmā pasaules kara kauju laukos, rakstnieks no 1937. gada līdz mūža beigām 1970. gadā, dzīvoja dzimtajās Pļaviņās, paša celtajās mājās “Skaldulejās”, nodarbodamies ar literāro un tulkotāja darbību, audzinādams ar dzīvesbiedri Zelmu četrus bērnus: meitas Daci, Ilzi, Ievu Austru un dēlu Jāni. Visu dzīvi, sākot ar bērna gadiem ciemā pie upes un mūža nogales pastaigu takām pa tuvējo apkārtni, rakstniekam bija un palika mīļa Daugava.

Ar biedrības “Skaldu Raksti” un rakstnieka mazmeitas Kamenas Kaidakas atbalstu, no 19. novembra Pļaviņu novada kultūras centrā apskatāma rakstnieka jubilejai veltīta izstāde “Rakstniekam, dzejniekam, tulkotājam Kārlim Štrālam – 140”, kas piedāvā ieskatu rakstnieka dzīves gājumā un literārajā darbībā, tekstos un fotogrāfijās. Apskatāmi rakstnieka rokraksta paraugi, arī pašrocīgi gatavotā vizītkarte.

Arī Pļaviņu novada bibliotēka piedāvā iepazīties ar krājumā glabātajiem rakstnieka darbu izdevumiem un publikācijām par rakstnieku, kas apkopotas bibliotēkas novadpētniecības krājumā. Apskatāmi arī Kārļa Štrāla tulkojumu izdevumi. Godinot rakstnieku, sagatavots konspektīvs uzziņas materiāls par izcilā novadnieka dzīvi, ar kuru aicinām iepazīties šeit.

Kad izpētīti eksponētie materiāli un atsvaidzinātas zināšanas par rakstnieka dzīvi un daiļradi, ir īstais brīdis piedalīties viktorīnā “Ko mēs zinām par rakstnieku Kārli Štrālu?”. Pareizo atbilžu iesūtītājiem biedrība “Skaldu Raksti” sagatavojusi balvā rakstnieka Kārļa Štrāla romāna “Karš” 2015. gada rediģēto un atjaunoto izdevumu, kuru papildina rakstnieka brāļa, mākslinieka Aleksandra Štrāla zīmētās ilustrācijas. Aicinām piedalīties!

Izstāde Pļaviņu novada kultūras centrā apskatāma līdz 6. decembrim un bibliotēkā - līdz 11. decembrim. Līdz 11. decembrim aktuāla arī bibliotēkas sagatavotā viktorīna “Ko mēs zinām par rakstnieku Kārli Štrālu?”.

 

Biedrības „Skaldu Raksti” valdes locekle Karmena Kaidaka par sadarbību un izstādēm:

 

Aicinām dalīties ar dzejas rindām, atziņām, fotogrāfijām, saitēm un citu labu vēsti Facebook lapā "Rakstnieks, dzejnieks, tulkotājs Kārlis Štrāls", lai 140 gadu jubilejā atcerētos vai ko jaunu uzzināto par rakstnieku Kārli Štrālu.

 

Ziņu sagatavoja:

Ineta Grandāne

Pļaviņu novada bibliotēka