Ziemeļvalstu literatūras nedēļā aicinām lasīt, sapņot, ilgoties un izzināt

Publicēts: 
10.11.2021 - 09:00

Laika ritumu nav iespējams apstādināt. Pienācis pēdējais rudens mēnesis - novembris, kad latvieši ar sarkanbaltsarkanām lentītēm pie krūtīm piemin Latvijas atbrīvotājus no bermontiešiem un svin Latvijas dzimšanas dienu. Patriotisma īpašās sajūtas rada vēlēšanos būt vienotiem un ļauties gaišumam apkārtējos. Iededzot sveces, lūkojoties to liesmiņās, ir vēlēšanās domāt gaišas domas, sapņot dižākus sapņus un ticēt baltākai nākotnei. Ne tikai savas valsts mērogā, bet tālāk un plašāk, izzinot kaimiņu tautu kultūru.

Novembris ir bagāts ar dažādiem pasākumiem. Laikā no 15. līdz 22. novembrim valstī noritēs Ziemeļvalstu literatūras nedēļas aktivitātes. Ziemeļvalstu literatūras projekts Latvijā norisināsies jau 24. reizi. Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Šogad ne velti nedēļas moto ir Sapņi un ilgošanās. Lai arī pandēmija ieviesusi korekcijas mūsu dzīvē, liekot izvērtēt prioritātes, tomēr ikviens sapņo savu sapni, izplešot spārnus lidojumam. Šis ir īstais brīdis un laiks, kad ilgošanos piepildīt ar labu lasāmvielu un sapņot kopā ar tās varoņiem. Lai būtu vieglāka izvēle, projekta organizatori piedāvā pieaugušajiem, jauniešiem un bērniem izvēlēto grāmatu kopas. Iepazīstieties ar tām un lasiet grāmatas, kuras uzrunā.

Šogad projekta organizatori pieaugušo auditorijai lasīšanai piedāvā somu rakstnieces Sallijas Salminenes klasisko romānu “Katrīna” (Liesma, 1993. ir citi izd.) par nabadzīgas jūrnieka sievas dzīves līkločiem un sapņiem. Runājot par ziemeļnieku literatūru, vēlētos aicināt pakavēties pie Kārļa Skalbes jaukās pasakas “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties” un grāmatas “Ziemeļmeitas vēdeklis.” (Rīga  Valters un Rapa, 2005., ir citi izd.). Grāmatas pieejamas Pļaviņu bibliotēkā.

Jauniešu auditoriju neatstās vienaldzīgu Vensko Sandras romāns “... klibs putniņš neraud viens” ( Dienas Grāmata, 2021.). Aizraujošs romāns par meiteni ratiņkrēslā, kura jūtas kā putns, kas brīvi lido savās domās, bet reālajā dzīvē ievainojama un bezspēcīga situācijās, ja neviena nav līdzās…

Zviedru psiholoģes un rakstnieces Jēgerfeldes Jennijas  romāns “Stendapa karaliene” (Latvijas Mediji, [2021]) ļauj ielūkoties divpadsmitgadīgās Sašas dvēseles dzīlēs. Viņai ir aizdomas, ka viņas kaulos humora nav, bet viņai ir plāns: kļūt par Stendapa karalieni. Tā ir viņas misija! Moderna, asprātīga un reizē emocionāli dziļa grāmata, kas precīzi attēlo pusaudža domas un pārdzīvojumus. Grāmata pieejama Pļaviņu bērnu bibliotēkā.

Bērnu fantāzijai un sapņiem nav robežu un mazie lasītāji labprāt ceļo un sapņo kopā ar grāmatu varoņiem. Iepazīstinot ar Ziemeļvalstu autoru darbiem, nav viegli ieteikt kādu konkrētu grāmatiņu. Mazajiem noteikti patiks, ja pieaugušie viņiem izlasīs igauņu rakstnieka Kivirehka Andrusa stāstu “Oskars un lietas” (Liels un mazs, 2018.). Oskaram vasara jāpavada laukos pie vecmāmiņas. Viss viņam te šķiet svešs un garlaicīgs, arī vecmāmiņa un kaimiņu bērni, turklāt mājās aizmirsies mobilais telefons. Par laimi, zēns spēj rast izeju no bezcerīgās situācijas – paša uzmeistarots koka telefons, kas ļauj sarunāties ar lietām! Un dzīve vienā acumirklī kļūst interesanta…

Par ciešo saiti starp bērnības sapņiem, draudzību un uzticību stāsta Zvirgzdiņš Juris grāmatā “Kapteiņa zirdziņš” (liels un mazs, 2020.). Grāmatas galvenais varonis ir sarkans koka zirdziņš – rotaļlieta, kas uzdāvināta kādam zēnam. Izaugot un atstājot mājas zēns pamazām no zirdziņa atsvešinās, tāpat kā no savas bērnības. Taču zirdziņš intuitīvi uztvēris un saglabājis zēna sapni par jūru…  Grāmatas pieejamas Pļaviņu bērnu bibliotēkā.

Novembris ir īstais laiks lasīt, sapņot, ilgoties un izzināt. Šīs un citas “Ziemeļvalstu literatūras nedēļas 2021” organizatoru piedāvātās grāmatas sola daudz interesantu brīžu.

Ar literetūras sarakstu iespējams iepazīties šeit.

 

"Pasaulei nav gala, un debesīm nav malas.

Īstā dzīve ir liela kā pasaule un augsta kā debesis”.

/K.Skalbe/

 

Uz tikšanos Pļaviņu pilsētas bibliotēkās!

Ziņu sagatavoja

Iveta Gureviča

Pļaviņu bibliotēkas

vecākā bibliotekāre